IX SZKOŁA
STERYLIZACJI I HIGIENIZACJI RADIACYJNEJ


Warszawa 11 - 12 października 2007 roku
Instytut Chemii i Techniki Jądrowej,
ul. Dorodna 16, 03-195 Warszawa




Galeria

KOMUNIKAT Nr 1

Podstawą higieny medycznej jest sterylność wyrobów medycznych, produktów leczniczych, kosmetycznych, itp. Sterylizację, czyli wyjałowienie (zabicie drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych) można prowadzić różnymi metodami, dostosowanymi do aktualnych wymagań medycznych oraz wytrzymałości materiałów, z których wykonano wyroby medyczne. Na skalę przemysłową stosowane są głównie dwie metody sterylizacji: gazowa, wykorzystująca toksyczne właściwości tlenku etylenu i radiacyjna, w której bakteriobójczo działa promieniowanie jonizujące. Metoda radiacyjna jest w naszym kraju nadal stosunkowo mało znana. Wytwórcy wyrobów medycznych, produktów leczniczych i kosmetyków nie zawsze zdają sobie sprawę, że wysokoenergetyczne elektrony i promieniowanie gamma można z powodzeniem stosować do unieszkodliwiania drobnoustrojów chorobotwórczych. Niedostatecznie promuje się również unikalne zalety tej metody: dużą wydajność, niezawodność, praktycznie pokojową temperaturę procesu oraz brak szkodliwych pozostałości po obróbce. W Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej od 15 lat działa jedyna w kraju przemysłowa Stacja Sterylizacji Radiacyjnej Wyrobów Medycznych i Przeszczepów, wyposażona w akcelerator Elektronika 10/10. Stacja świadczy usługi dla blisko 50 wytwórców pracujących dla potrzeb Służby Zdrowia oraz wytwórców kosmetyków i produktów leczniczych. Z myślą o tych użytkownikach, jak również o przedsiębiorcach, którzy potencjalnie mogą stosować metody sterylizacji radiacyjnej, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej organizuje, co dwa lata Szkoły Sterylizacji Radiacyjnej. Ich podstawowym zadaniem jest przedstawienie obiektywnych informacji na temat różnych metod wyjaławiania w taki sposób, aby wytwórcy wyrobów medycznych mogli wybrać najlepsze, z punktu widzenia ich wyrobów, rozwiązania. Do udziału w Szkole w charakterze wykładowców zapraszamy najlepszych specjalistów z kraju i zagranicy.

Kolejną dwudniową Szkołę planujemy zorganizować 11 - 12 października 2007 roku w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie. Pragniemy podobnie jak w latach poprzednich zwrócić się w równym stopniu do wytwórców wyrobów medycznych, jak i lekarzy, farmaceutów, pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz pracowników hurtowni wyrobów medycznych i kosmetycznych. Chcielibyśmy również przedstawić możliwości współczesnej techniki radiacyjnej w higienizacji ziół i przypraw ziołowych, utrwalaniu żywności, konserwacji i identyfikacji dzieł sztuki, ochronie upraw rolnych i ochronie środowiska. Wykłady na temat budowy i działania akceleratorów oraz skutków oddziaływania promieniowania jonizującego na materię mogą okazać się również przydatne dla osób zainteresowanych zakupem lub obsługą urządzeń do kontroli celnej kontenerów i pojazdów oraz instalacji do obróbki radiacyjnej przesyłek pocztowych w celu eliminacji zagrożeń związanych z terrorystycznym atakiem bakteriologicznym (np. bakteriami wąglika). Chcielibyśmy poprzez szkołę promować działalność wytwórców stosujących techniki radiacyjnego wyjaławiania. Liczymy tutaj na pomoc Ministerstwa Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego, Zrzeszenia Producentów i Dystrybutorów Sprzętu Medycznego, Business Centre Club, Zrzeszenia Polskich Towarzystw Medycznych, Polskiego Towarzystwa Higienicznego i Polskiego Stowarzyszenia Kosmetycznego.

Będziemy wdzięczni za wszystkie propozycje, które pozwolą przygotować program Szkoły w sposób najlepiej odpowiadający aktualnym zapotrzebowaniom, tak producentów jak i użytkowników sterylizowanych wyrobów. Możliwe jest również zgłoszenie własnych tematów prezentacji.



Zapraszamy do zapoznania się z planowanym programem IX SZKOŁY STERYLIZACJI:

(dokument Worda)

Koszt udziału w Szkole, obejmujący m. in. materiały konferencyjne, dwa obiady, kawę, herbatę szacujemy na 400 zł (dodatkowo nieodpłatnie udostępnione będą uczestnikom powierzchnie wystawowe i plansze do prezentacji własnych wyrobów i osiągnięć). Opłata nie obejmuje kosztów noclegu. Organizatorzy mogą podjąć się rezerwacji miejsc w hotelach.




Komitet Organizacyjny:

dr Zbigniew Zimek,
mgr Iwona Kałuska,
mgr inż. Wojciech Głuszewski


Osoby zainteresowane Szkołą prosimy o wypełnienie i przesłanie poniższej ankiety na adres:

Ankieta  (dokument Worda)

Adres do korespondencji:

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej,
ul. Dorodna 16, 03-195 Warszawa z dopiskiem Szkoła-2007,
Telefon (048 22) 811-2347, Fax (048 22) 811-1532,
E-mail: gluszew@ichtj.waw.pl
Nr konta: 05 1160 2202 0000 0000 4551 0980 (IChTJ Szkoła 2007) lub e-mail'em:
e-mail: gluszew@orange.ichtj.waw.pl

Telefon (048 22) 811-2347,
Fax (048 22) 811-1532,
Nr konta: 05 1160 2202 0000 0000 4551 0980 (IChTJ Szkoła 2005)